Vicor Corporation V300A5H400B2
V300A5H400B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5H400B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5H400B2.pdf
Availability of V300A5H400B2
QUANTITY
V300A5H400B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5H400B2
Internal Part NumberEIS-V300A5H400B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5H400B2
Related LinksV300A5, V300A5H400B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5H400B2 Details Description
Related parts for V300A5H400B2
CAP CER 0.80PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
POT 1.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN FPC TOP 15POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 42 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 106MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf