Vicor Corporation V300A5H400B2
V300A5H400B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5H400B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5H400B2.pdf
Availability of V300A5H400B2
QUANTITY
V300A5H400B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5H400B2
Internal Part NumberEIS-V300A5H400B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5H400B2
Related LinksV300A5, V300A5H400B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5H400B2 Details Description
Related parts for V300A5H400B2
RACK STEEL 31.5X23X70.3 BE/GY datasheet.pdf
FUSE CERM 1.5A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 100 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf