Vicor Corporation V300A5H400BF2
V300A5H400BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5H400BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5H400BF2.pdf
Availability of V300A5H400BF2
QUANTITY
V300A5H400BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5H400BF2
Internal Part NumberEIS-V300A5H400BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5H400BF2
Related LinksV300A5, V300A5H400BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5H400BF2 Details Description
Related parts for V300A5H400BF2
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
RES 2.20K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 910PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 17.6 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SOLARLOK INSTALLER STARTER KIT datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
METRAL HDR datasheet.pdf
CAP FILM 24UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf