Vicor Corporation V300A5H400BL
V300A5H400BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A5H400BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5H400BL.pdf
Availability of V300A5H400BL
QUANTITY
V300A5H400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5H400BL
Internal Part NumberEIS-V300A5H400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5H400BL
Related LinksV300A5, V300A5H400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5H400BL Details Description
Related parts for V300A5H400BL
RES SMD 1.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
35 DEGREE 5.00MM 6 ASY datasheet.pdf
CONN FPC VERT 26POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 35V 1510 datasheet.pdf
IPD M30 SHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 72W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf