Vicor Corporation V300A5M400BS3
V300A5M400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5M400BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5M400BS3.pdf
Availability of V300A5M400BS3
QUANTITY
V300A5M400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5M400BS3
Internal Part NumberEIS-V300A5M400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5M400BS3
Related LinksV300A5, V300A5M400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5M400BS3 Details Description
Related parts for V300A5M400BS3
RES 9.1 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 1.8A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
RES 1.30M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-1.55V 124W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 16V datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.7V 4-USP datasheet.pdf