Vicor Corporation V300A5T300BG2
V300A5T300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5T300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V300A5T300BG2.pdf
Availability of V300A5T300BG2
QUANTITY
V300A5T300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5T300BG2
Internal Part NumberEIS-V300A5T300BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5T300BG2
Related LinksV300A5, V300A5T300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5T300BG2 Details Description
Related parts for V300A5T300BG2
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A 8SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM OVP HV 8DIP datasheet.pdf
IMAGE SENSOR CMOS LUPA-1300-2 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 50mA 16-VQFN (4x4) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf