Vicor Corporation V300A5T300BL
V300A5T300BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A5T300BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V300A5T300BL.pdf
Availability of V300A5T300BL
QUANTITY
V300A5T300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5T300BL
Internal Part NumberEIS-V300A5T300BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5T300BL
Related LinksV300A5, V300A5T300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5T300BL Details Description
Related parts for V300A5T300BL
IC OFFLINE SWIT PWM HV 16SOIC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 160LQFP datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 75NS 64EASYBGA datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 10 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
23 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 9-25V 3.84A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 30W UFRM datasheet.pdf
LIGHT PIPE ROUND 4MM CLEAR datasheet.pdf