Vicor Corporation V300A5T300BS3
V300A5T300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A5T300BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V300A5T300BS3.pdf
Availability of V300A5T300BS3
QUANTITY
V300A5T300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5T300BS3
Internal Part NumberEIS-V300A5T300BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5T300BS3
Related LinksV300A5, V300A5T300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5T300BS3 Details Description
Related parts for V300A5T300BS3
IC MCU 8BIT 14KB OTP 40DIP datasheet.pdf
TRIAC 600V 16A TO220AB datasheet.pdf
JFET N-CH 25V 625MW TO92 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .237" .105"L datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 61MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CHEM RESISTANT CVR FOR NT21 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC RA GRN 10A 13 datasheet.pdf