Vicor Corporation V300A5T400BS
V300A5T400BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A5T400BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V300A5T400BS.pdf
Availability of V300A5T400BS
QUANTITY
V300A5T400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A5T400BS
Internal Part NumberEIS-V300A5T400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A5T400BS
Related LinksV300A5, V300A5T400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A5T400BS Details Description
Related parts for V300A5T400BS
PCB COPPER CLAD POS 6X6"1 SIDE datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 45UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 2W 5V 200MA OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf
RES 316K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf