Vicor Corporation V300A8C300BG3
V300A8C300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A8C300BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V300A8C300BG3.pdf
Availability of V300A8C300BG3
QUANTITY
V300A8C300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8C300BG3
Internal Part NumberEIS-V300A8C300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8C300BG3
Related LinksV300A8, V300A8C300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8C300BG3 Details Description
Related parts for V300A8C300BG3
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN 100' datasheet.pdf
MODULE PIP 14VIN 2.25A ADJ SMD datasheet.pdf
IC SYNC BUCK PWM CONV 28-HTSSOP datasheet.pdf
CONN SKT 30POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 8.5A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
CBL TIE HOLDER, ADHESIVE MNT, BL datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf