Vicor Corporation V300A8C400BF
V300A8C400BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A8C400BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V300A8C400BF.pdf
Availability of V300A8C400BF
QUANTITY
V300A8C400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8C400BF
Internal Part NumberEIS-V300A8C400BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8C400BF
Related LinksV300A8, V300A8C400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8C400BF Details Description
Related parts for V300A8C400BF
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 8-MSOP datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 10POS datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN CRIMP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SNT-4A datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
8200UF 15V 26X68 105C AXI datasheet.pdf