Vicor Corporation V300A8C400BG3
V300A8C400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A8C400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V300A8C400BG3.pdf
Availability of V300A8C400BG3
QUANTITY
V300A8C400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8C400BG3
Internal Part NumberEIS-V300A8C400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8C400BG3
Related LinksV300A8, V300A8C400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8C400BG3 Details Description
Related parts for V300A8C400BG3
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 9W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RESISTOR 60 OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 38W SPOT PHILIPS SLM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.82K OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 20 POS datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 12 POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW DO213AA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf