Vicor Corporation V300A8E300BG2
V300A8E300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A8E300BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V300A8E300BG2.pdf
Availability of V300A8E300BG2
QUANTITY
V300A8E300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8E300BG2
Internal Part NumberEIS-V300A8E300BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8E300BG2
Related LinksV300A8, V300A8E300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8E300BG2 Details Description
Related parts for V300A8E300BG2
RES SMD 158 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
RES SMD 2.49M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SIM/SAM CARD HINGED TYPE datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10V 20% 5829 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 100MA 36 OHM SMD datasheet.pdf