Vicor Corporation V300A8E300BN2
V300A8E300BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A8E300BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V300A8E300BN2.pdf
Availability of V300A8E300BN2
QUANTITY
V300A8E300BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8E300BN2
Internal Part NumberEIS-V300A8E300BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8E300BN2
Related LinksV300A8, V300A8E300BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8E300BN2 Details Description
Related parts for V300A8E300BN2
SIDACTOR 270V 400A PROT 6SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC DO15 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf