Vicor Corporation V300A8H300BG
V300A8H300BG picture photo
Mfg. Part Number
V300A8H300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V300A8H300BG.pdf
Availability of V300A8H300BG
QUANTITY
V300A8H300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8H300BG
Internal Part NumberEIS-V300A8H300BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8H300BG
Related LinksV300A8, V300A8H300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8H300BG Details Description
Related parts for V300A8H300BG
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32-QFN datasheet.pdf
TRANS PNP 350V 1A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
INSERT W/OUT CONTACTS MALE 8POS datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 2.1A 202 MOHM datasheet.pdf
RES 270 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf