Vicor Corporation V300A8H300BG2
V300A8H300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A8H300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V300A8H300BG2.pdf
Availability of V300A8H300BG2
QUANTITY
V300A8H300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8H300BG2
Internal Part NumberEIS-V300A8H300BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8H300BG2
Related LinksV300A8, V300A8H300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8H300BG2 Details Description
Related parts for V300A8H300BG2
IDC CABLE - MKC60K/MC60F/MCS60K datasheet.pdf
SENSOR 30PSIA 1/4NPT 4-20MA 2' datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 14POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS 16CH 32QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf