Vicor Corporation V300A8H300BS3
V300A8H300BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A8H300BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V300A8H300BS3.pdf
Availability of V300A8H300BS3
QUANTITY
V300A8H300BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8H300BS3
Internal Part NumberEIS-V300A8H300BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8H300BS3
Related LinksV300A8, V300A8H300BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8H300BS3 Details Description
Related parts for V300A8H300BS3
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 5V datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
KIT DEV FOR ADUC7026/7027 datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY AC CUR SENS 120VAC CHAS MT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FPC VERT 21POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W .02% AXIAL datasheet.pdf