Vicor Corporation V300A8M300BG2
V300A8M300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A8M300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V300A8M300BG2.pdf
Availability of V300A8M300BG2
QUANTITY
V300A8M300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8M300BG2
Internal Part NumberEIS-V300A8M300BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8M300BG2
Related LinksV300A8, V300A8M300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8M300BG2 Details Description
Related parts for V300A8M300BG2
TERM BLK W/LED SGL LEVEL 10-36 datasheet.pdf
IC MPU I186 20MHZ 80SQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.8A 22.4 MOHM datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf