Vicor Corporation V300A8M300BN2
V300A8M300BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A8M300BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V300A8M300BN2.pdf
Availability of V300A8M300BN2
QUANTITY
V300A8M300BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8M300BN2
Internal Part NumberEIS-V300A8M300BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8M300BN2
Related LinksV300A8, V300A8M300BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8M300BN2 Details Description
Related parts for V300A8M300BN2
RELAY OPTO 250MA SPST-NO 6-DIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL T/H LP 8-CDIP datasheet.pdf
IC DELAY LINE 128TAP PROG 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 78POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
QL ROLLER ARM LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf