Vicor Corporation V300A8M400B2
V300A8M400B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A8M400B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V300A8M400B2.pdf
Availability of V300A8M400B2
QUANTITY
V300A8M400B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8M400B2
Internal Part NumberEIS-V300A8M400B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8M400B2
Related LinksV300A8, V300A8M400B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8M400B2 Details Description
Related parts for V300A8M400B2
IC COUNTER BINARY 4BIT 16TSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH 5-PORT 10/100 128PQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10"L X 8"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RELEASABLE TIE 7.8"L 30LB BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
15 MHz Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf