Vicor Corporation V300A8M400B2
V300A8M400B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A8M400B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V300A8M400B2.pdf
Availability of V300A8M400B2
QUANTITY
V300A8M400B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8M400B2
Internal Part NumberEIS-V300A8M400B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8M400B2
Related LinksV300A8, V300A8M400B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8M400B2 Details Description
Related parts for V300A8M400B2
IC POT W/EEPROM DUAL 100K 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 50K 3-WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
Crystal 7.3728MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.060" datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf