Vicor Corporation V300A8M400BS3
V300A8M400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A8M400BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V300A8M400BS3.pdf
Availability of V300A8M400BS3
QUANTITY
V300A8M400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A8M400BS3
Internal Part NumberEIS-V300A8M400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A8M400BS3
Related LinksV300A8, V300A8M400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A8M400BS3 Details Description
Related parts for V300A8M400BS3
JUMPER-H1507TR/A3049W/X 10" datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 115V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 150V 0606 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
LED PANEL SNAP-IN GREEN 565NM datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf
DC-Coupled Demodulating 120 MHz Logarithmic Amplifier IC datasheet.pdf