Vicor Corporation V300B12C250B3
V300B12C250B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B12C250B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V300B12C250B3.pdf
Availability of V300B12C250B3
QUANTITY
V300B12C250B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B12C250B3
Internal Part NumberEIS-V300B12C250B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B12C250B3
Related LinksV300B1, V300B12C250B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B12C250B3 Details Description
Related parts for V300B12C250B3
MEMORY CARD FLASH 32MB datasheet.pdf
CONN 10POS 2MM HEADER DUAL VERT datasheet.pdf
CAP MICA 430PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 25.8VC SMC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI 16TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 11BIT 2.5GSPS 170BGA datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf