Vicor Corporation V300B12E150BG
V300B12E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B12E150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300B12E150BG.pdf
Availability of V300B12E150BG
QUANTITY
V300B12E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B12E150BG
Internal Part NumberEIS-V300B12E150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B12E150BG
Related LinksV300B1, V300B12E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B12E150BG Details Description
Related parts for V300B12E150BG
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
SENSOR THRU BEAM PNP OUTPUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 100MA SOT-23 datasheet.pdf
IC LIU T1/E1/J1 2CH 81BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
KIT DEV UDP FOR C8051F960 datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 20.19MM datasheet.pdf
RES 750 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
SMT 8P8C WITH LIGHT PIPE datasheet.pdf
QFN-12 TO DIP-12 SMT ADAPTER datasheet.pdf
ATTENUATOR 0.5 DB DC 18GHZ datasheet.pdf