Vicor Corporation V300B12E250BG2
V300B12E250BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B12E250BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V300B12E250BG2.pdf
Availability of V300B12E250BG2
QUANTITY
V300B12E250BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B12E250BG2
Internal Part NumberEIS-V300B12E250BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B12E250BG2
Related LinksV300B12, V300B12E250BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B12E250BG2 Details Description
Related parts for V300B12E250BG2
CONN TERM BLK PCB 5.0MM 40POS OR datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS MALE SOLDER datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.7A SOT223 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 167MHZ 256FBGA datasheet.pdf
PLUG HOSPITAL-DUTY NEMA5-15 125V datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 2.6A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB G T datasheet.pdf