Vicor Corporation V300B12H150B
V300B12H150B picture photo
Mfg. Part Number
V300B12H150B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300B12H150B.pdf
Availability of V300B12H150B
QUANTITY
V300B12H150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B12H150B
Internal Part NumberEIS-V300B12H150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B12H150B
Related LinksV300B1, V300B12H150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B12H150B Details Description
Related parts for V300B12H150B
RES SMD 160 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF QUAD 1.2A 14-DIP datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP ADJ 10WSON datasheet.pdf
IC ADAPT CBL EQUALIZER 16-LLP datasheet.pdf
RES 24.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 1.1A 1.67 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf