Vicor Corporation V300B12H150BG2
V300B12H150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B12H150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300B12H150BG2.pdf
Availability of V300B12H150BG2
QUANTITY
V300B12H150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B12H150BG2
Internal Part NumberEIS-V300B12H150BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B12H150BG2
Related LinksV300B12, V300B12H150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B12H150BG2 Details Description
Related parts for V300B12H150BG2
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL MU 2X2 850/1310NM datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
I CORE CHOKE 2.2MH 6A datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 0.200 T/H datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W CST3 datasheet.pdf