Vicor Corporation V300B12H250BG
V300B12H250BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B12H250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V300B12H250BG.pdf
Availability of V300B12H250BG
QUANTITY
V300B12H250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B12H250BG
Internal Part NumberEIS-V300B12H250BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B12H250BG
Related LinksV300B1, V300B12H250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B12H250BG Details Description
Related parts for V300B12H250BG
CONN RCPT 2POS 18AWG .156 ORANGE datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 123 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 100V 10% BP 1210 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPED 40POS datasheet.pdf
LED 0603 605NM AMBER CLR SMD datasheet.pdf
RES 184K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 ACETAL 10MM datasheet.pdf