Vicor Corporation V300B12H250BL2
V300B12H250BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B12H250BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V300B12H250BL2.pdf
Availability of V300B12H250BL2
QUANTITY
V300B12H250BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B12H250BL2
Internal Part NumberEIS-V300B12H250BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B12H250BL2
Related LinksV300B12, V300B12H250BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B12H250BL2 Details Description
Related parts for V300B12H250BL2
IDC CABLE - MCF20K/MC20F/MCF20K datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 10ppm 10pF 200 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO214AB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 140W datasheet.pdf