Vicor Corporation V300B12M250BL2
V300B12M250BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B12M250BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V300B12M250BL2.pdf
Availability of V300B12M250BL2
QUANTITY
V300B12M250BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B12M250BL2
Internal Part NumberEIS-V300B12M250BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B12M250BL2
Related LinksV300B12, V300B12M250BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B12M250BL2 Details Description
Related parts for V300B12M250BL2
CONVER DC/DC 0.75 5.5V @ 16A SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 48PS DL TIN PCB datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 50POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 15K OHM TO236-3 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 130MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
IC SOC CORTEX-A9 KINTEX7 900FBGA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 72VDC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
TERM BLOCK 3POS GRAY datasheet.pdf