Vicor Corporation V300B12T150B3
V300B12T150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B12T150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300B12T150B3.pdf
Availability of V300B12T150B3
QUANTITY
V300B12T150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B12T150B3
Internal Part NumberEIS-V300B12T150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B12T150B3
Related LinksV300B1, V300B12T150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B12T150B3 Details Description
Related parts for V300B12T150B3
IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
REGULTR 5V/1.2V 3A SYNC 12XL SMD datasheet.pdf