Vicor Corporation V300B12T150BN3
V300B12T150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B12T150BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300B12T150BN3.pdf
Availability of V300B12T150BN3
QUANTITY
V300B12T150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B12T150BN3
Internal Part NumberEIS-V300B12T150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B12T150BN3
Related LinksV300B12, V300B12T150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B12T150BN3 Details Description
Related parts for V300B12T150BN3
RES ARRAY 4 RES 120K OHM 2008 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL VERT 15GOLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 10A 80 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TRANS RF 400W LDMOS CDFM8 datasheet.pdf
OSC MEMS 49.1520MHZ CMOS SMD datasheet.pdf