Vicor Corporation V300B15E150BF3
V300B15E150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B15E150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V300B15E150BF3.pdf
Availability of V300B15E150BF3
QUANTITY
V300B15E150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B15E150BF3
Internal Part NumberEIS-V300B15E150BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B15E150BF3
Related LinksV300B15, V300B15E150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B15E150BF3 Details Description
Related parts for V300B15E150BF3
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 0.11 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
500 TB PCB CONNECTOR datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf