Vicor Corporation V300B15E250BS3
V300B15E250BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B15E250BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V300B15E250BS3.pdf
Availability of V300B15E250BS3
QUANTITY
V300B15E250BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B15E250BS3
Internal Part NumberEIS-V300B15E250BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B15E250BS3
Related LinksV300B15, V300B15E250BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B15E250BS3 Details Description
Related parts for V300B15E250BS3
IC PCM1760 DIGITAL FILTER 20SO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
IC VOLT TRANSL SD MMC 48BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CHIP CAN 28-SOIC datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 240 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
D4N-1272 datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf