Vicor Corporation V300B15H150BS
V300B15H150BS picture photo
Mfg. Part Number
V300B15H150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V300B15H150BS.pdf
Availability of V300B15H150BS
QUANTITY
V300B15H150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B15H150BS
Internal Part NumberEIS-V300B15H150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B15H150BS
Related LinksV300B1, V300B15H150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B15H150BS Details Description
Related parts for V300B15H150BS
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VAC/VDC datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL 1600V TO-220ABFP datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 26POS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
VARISTOR 184.5V 400A 1210 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 20A 600V BU datasheet.pdf