Vicor Corporation V300B15T150BG
V300B15T150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B15T150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V300B15T150BG.pdf
Availability of V300B15T150BG
QUANTITY
V300B15T150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B15T150BG
Internal Part NumberEIS-V300B15T150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B15T150BG
Related LinksV300B1, V300B15T150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B15T150BG Details Description
Related parts for V300B15T150BG
IC CTRLR PC PWR FAIL/RSET 16-DIP datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PCB MNT 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.87 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
POWERSTRIPPER AUTO 2.5-3.0 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 760MA 83 MOHM datasheet.pdf