Vicor Corporation V300B15T250B2
V300B15T250B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B15T250B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V300B15T250B2.pdf
Availability of V300B15T250B2
QUANTITY
V300B15T250B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B15T250B2
Internal Part NumberEIS-V300B15T250B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B15T250B2
Related LinksV300B1, V300B15T250B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B15T250B2 Details Description
Related parts for V300B15T250B2
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG VERT 40 POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 400W datasheet.pdf
IC PLL VIDEO GENLOCK 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN SSL RCPT 6POS 2MM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FRAME PANEL MOUNTING SZ10B datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf