Vicor Corporation V300B15T250BG
V300B15T250BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B15T250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V300B15T250BG.pdf
Availability of V300B15T250BG
QUANTITY
V300B15T250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B15T250BG
Internal Part NumberEIS-V300B15T250BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B15T250BG
Related LinksV300B1, V300B15T250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B15T250BG Details Description
Related parts for V300B15T250BG
MOSFET N-CH 40V 75A TO-220AB datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC TERMINATOR PROG DUAL 14SO datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ACP-AA-595XCXI2) datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP14T datasheet.pdf
RES 51K OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf