Vicor Corporation V300B15T250BG2
V300B15T250BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B15T250BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V300B15T250BG2.pdf
Availability of V300B15T250BG2
QUANTITY
V300B15T250BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B15T250BG2
Internal Part NumberEIS-V300B15T250BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B15T250BG2
Related LinksV300B15, V300B15T250BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B15T250BG2 Details Description
Related parts for V300B15T250BG2
IC DRVR MOSFET SYNC BUCK 8EPSOIC datasheet.pdf
GDT 300V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC DAS 8BIT 8CH 28-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 450V SCREW datasheet.pdf
CONN SOCKET 30POS .050" STR datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
XBEE PRO ZNET 2.5 SER2 50MW U.FL datasheet.pdf
RES 8.87M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf