Vicor Corporation V300B24H150BL
V300B24H150BL picture photo
Mfg. Part Number
V300B24H150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V300B24H150BL.pdf
Availability of V300B24H150BL
QUANTITY
V300B24H150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B24H150BL
Internal Part NumberEIS-V300B24H150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B24H150BL
Related LinksV300B2, V300B24H150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B24H150BL Details Description
Related parts for V300B24H150BL
IC LOCK LOOP PHASE CMOS 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT W/REF 20-SOIC datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 5MA 4-32VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
MOUNT TRUCK RG58U 17' datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf