Vicor Corporation V300B28E250BL3
V300B28E250BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B28E250BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V300B28E250BL3.pdf
Availability of V300B28E250BL3
QUANTITY
V300B28E250BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B28E250BL3
Internal Part NumberEIS-V300B28E250BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B28E250BL3
Related LinksV300B28, V300B28E250BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B28E250BL3 Details Description
Related parts for V300B28E250BL3
IDC CABLE-AKN64A/ AE64G / AKN64A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONN MMCX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 13 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT LOPRO DL 90POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 50POS .125 GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 15A PLUS220 datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 62POS datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 350 OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf