Vicor Corporation V300B28H150BG
V300B28H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B28H150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300B28H150BG.pdf
Availability of V300B28H150BG
QUANTITY
V300B28H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B28H150BG
Internal Part NumberEIS-V300B28H150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B28H150BG
Related LinksV300B2, V300B28H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B28H150BG Details Description
Related parts for V300B28H150BG
RES SMD 59K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LCD 7SEG 4DIG 0.7" TRANSFL WIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
R/A SOLDER REC PWRBLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SPI 500MSPS 72QFN datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 9POS datasheet.pdf
QSFP+ CU PATCH CBL 8M 24AWG datasheet.pdf
THERMTRANS TAPE OLEFIN datasheet.pdf
IC OPAMP 1.15MHZ 8MSOP datasheet.pdf