Vicor Corporation V300B28H250BG3
V300B28H250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B28H250BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V300B28H250BG3.pdf
Availability of V300B28H250BG3
QUANTITY
V300B28H250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B28H250BG3
Internal Part NumberEIS-V300B28H250BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B28H250BG3
Related LinksV300B28, V300B28H250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B28H250BG3 Details Description
Related parts for V300B28H250BG3
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
POT 750 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIJ datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR BGA2714 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 16-PQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V datasheet.pdf