Vicor Corporation V300B28M150BN
V300B28M150BN picture photo
Mfg. Part Number
V300B28M150BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V300B28M150BN.pdf
Availability of V300B28M150BN
QUANTITY
V300B28M150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B28M150BN
Internal Part NumberEIS-V300B28M150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B28M150BN
Related LinksV300B2, V300B28M150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B28M150BN Details Description
Related parts for V300B28M150BN
RES 6.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5MM datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM IEC INLET 15A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SCKT datasheet.pdf