Vicor Corporation V300B28M250BS3
V300B28M250BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B28M250BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V300B28M250BS3.pdf
Availability of V300B28M250BS3
QUANTITY
V300B28M250BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B28M250BS3
Internal Part NumberEIS-V300B28M250BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B28M250BS3
Related LinksV300B28, V300B28M250BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B28M250BS3 Details Description
Related parts for V300B28M250BS3
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 39POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
TEST POINT JACK INSL WHITE datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS BOX MNT SKT datasheet.pdf