Vicor Corporation V300B28T250BF
V300B28T250BF picture photo
Mfg. Part Number
V300B28T250BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V300B28T250BF.pdf
Availability of V300B28T250BF
QUANTITY
V300B28T250BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B28T250BF
Internal Part NumberEIS-V300B28T250BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B28T250BF
Related LinksV300B2, V300B28T250BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B28T250BF Details Description
Related parts for V300B28T250BF
CABLE D-SUB - HMM37H/AE37M/X datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER & CLK MULT 10MSOP datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 100mA Automotive 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FRAME FEMALE SZE10 FOR 3MOD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 650W datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 2.5UF 10% 850V RADIAL datasheet.pdf