Vicor Corporation V300B2E100BF2
V300B2E100BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B2E100BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V300B2E100BF2.pdf
Availability of V300B2E100BF2
QUANTITY
V300B2E100BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B2E100BF2
Internal Part NumberEIS-V300B2E100BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B2E100BF2
Related LinksV300B2, V300B2E100BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B2E100BF2 Details Description
Related parts for V300B2E100BF2
OVP DKU TS32 datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
HOSE SYSTEM 1/2 SEPARATION WEDGE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 50MA 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.6A 278 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf