Vicor Corporation V300B36C250BG
V300B36C250BG picture photo
Mfg. Part Number
V300B36C250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V300B36C250BG.pdf
Availability of V300B36C250BG
QUANTITY
V300B36C250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B36C250BG
Internal Part NumberEIS-V300B36C250BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B36C250BG
Related LinksV300B3, V300B36C250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B36C250BG Details Description
Related parts for V300B36C250BG
BATTERY PACK NIMH 4.8V 700MAH datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL R/A 80POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 2POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 523K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf