Vicor Corporation V300B36E250B
V300B36E250B picture photo
Mfg. Part Number
V300B36E250B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V300B36E250B.pdf
Availability of V300B36E250B
QUANTITY
V300B36E250B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B36E250B
Internal Part NumberEIS-V300B36E250B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B36E250B
Related LinksV300B3, V300B36E250B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B36E250B Details Description
Related parts for V300B36E250B
IC PCMCIA PWR I/F SWITCH 30-SSOP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
CONN HEADER 100PS DL.05" PCB/SMD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 10 IN 6 OUT datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf