Vicor Corporation V300B36M150BL
V300B36M150BL picture photo
Mfg. Part Number
V300B36M150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V300B36M150BL.pdf
Availability of V300B36M150BL
QUANTITY
V300B36M150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B36M150BL
Internal Part NumberEIS-V300B36M150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B36M150BL
Related LinksV300B3, V300B36M150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B36M150BL Details Description
Related parts for V300B36M150BL
IC TXRX DUAL RS232 3-5.5V 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
MF JR RECEPT 6CKT SPL POLZ BLACK datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf